Co to jest nadwrażliwość zębiny?
Nadwrażliwość zębiny to nagły i ostry ból spowodowany działaniem bodźca na odsłoniętą zębinę. U osób dorosłych najczęstszą przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie korzeni zębów wskutek cofania się dziąseł.Powierzchnia korzeni zębów nie jest chroniona szkliwem, co powoduje odsłonięcie tysięcy niewielkich kanalików prowadzących do miazgi zęba. Oddziaływanie na nie ciepła, zimna lub ucisku objawia się bólem.

Lekceważenie nadwrażliwości zębiny może być przyczyną innych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy – ze względu na ból – szczotkujemy zęby niestarannie i krótko, zwiększając nadwrażliwość zębiny można skutecznie wyleczyć. Stomatolog może przepisać fluorkowy żel do nakładania na zęby lub płyn do płukania jamy z fluorem. Można także stosować pasty do zębów o niskiej zawartości środka ściernego, specjalnie przeznaczone dla zębów nadwrażliwych. Zapytaj stomatologa, jakie produkty łagodzące nadwrażliwość zębów będą odpowiednie w Twoim przypadku.
Pamiętaj o myciu zębów we właściwy sposób, gdyż w przeciwnym razie powierzchnia Twoich zębów może ulec starciu, co spowoduje ich nadwrażliwość. Przyczyną starcia (utraty) powierzchni zębów może być także zbyt energiczne szczotkowanie, klamra protezy częściowej oraz ortodontyczne aparaty korekcyjne.
ryzyko rozwoju próchnicy zębów i choroby dziąseł.

Jak mogę sprawdzić, czy mam nadwrażliwe zęby?
Jeżeli kiedykolwiek odczuwałeś uczucie bólu zębów po spożyciu gorących lub zimnych pokarmów i napojów, było to oznaką nadwrażliwości zębów. Ale nie jesteś w tym osamotniony. Jest to stan, który występuje u co czwartej osoby dorosłej i z upływem czasu pojawia się i zanika.

Jak leczyć nadwrażliwe zęby?
Po pierwsze, należy zgłosić się do stomatologa lub higienistki stomatologicznej.

Recesja (cofanie się) dziąseł naraża powierzchnię korzenia zęba na działanie ciepła, zimna i innych bodźców

Otwarte kanaliki zębinowe prowadzą do miazgi i są