Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ma nieświeży oddech, czyli – jak mówią stomatolodzy – halitosis. Na przypadłość tę cierpi co czwarta osoba, a niektóre badania wskazują, że problem ten dotyczy blisko 50% populacji dorosłych (1). Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych u niemal 60 mln ludzi występuje przewlekle nieświeży oddech (2).

Jego przyczyną są m.in. pewne potrawy, nawyki i stan zdrowia. Bardzo często problem można zlikwidować, przestrzegając właściwej higieny jamy ustnej.

Jeżeli zastosowanie zwykłych zasad higieny nie pomaga, warto skonsultować się z dentystą lub lekarzem w celu wykluczenia poważniejszych przyczyn mogących powodować nieświeży oddech.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech może być wywołany przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne:

  • Do czynników zewnętrznych należą pikantne i mocno pachnące potrawy (niektóre przyprawy, czosnek, cebula, a nawet tacos i tuńczyk). Jeśli uważasz, że nieświeży oddech może mieć związek z Twoją dietą, możesz zapisywać to, co jesz, aby sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Nieświeży oddech może również występować u osób palących papierosy i spożywających alkohol.
  • Do przyczyn wewnętrznych należą czynniki związane z jamą ustną, które mogą mieć wpływ na cały organizm. Język jest miejscem, do którego przyczepiają się i na którym wzrastają bakterie. Większość bakterii powodujących nieprzyjemny zapach wytwarza lotne związki siarki (VSC), odpowiedzialne za nieświeży oddech. Do najważniejszych VSC należy siarkowodór i merkaptan metylu. Większość bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach żyje na tylnej części języka.

Do pozostałych przyczyn nieświeżego oddechu należą:

  • Problemy w obrębie jamy ustnej (niewłaściwa higiena jamy ustnej, zapalenie dziąseł i choroby przyzębia)
  • Protezy (gromadzi się nich płytka nazębna i jedzenie)
  • Suchość jamy ustnej (brak przepływu śliny)
  • Problemy w obrębie jamy ustnej, nosa i gardła (infekcje zatok lub gardła oraz zapalenie migdałków i krypt)
  • Choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, infekcje lub ropnie płuc, niewydolność nerek/wątroby, zaburzenia żołądkowo-jelitowe)
  • Regularne stosowanie diet odchudzających

Umów się na wizytę u stomatologa, aby ustalić czy rzeczywiście masz problem z nieświeżym oddechem i pamiętaj o prawidłowym czyszczeniu zębów antybakteryjną pastą z fluorem, nitkowaniu ich oraz o czyszczeniu języka specjalną szczoteczką lub skrobaczką.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Literatura:
1. American Dental Association, Council on Scientific Affairs: Association report: Oral Malodor, J Am Dent Asso 134:209-214, 2003
2. The American Breath Specialists. Causes and Treatment of Bad Breath. Więcej informacji na stronie www.breath-care.com.
3. Bad Breath, Mayo Clinic, Więcej informacji na stronie www.mayoclinic.com.