Co to jest diastema i jak można ją leczyć?
Diastema to szczelina między dwoma lub większą liczbą zębów. Najczęściej występuje między dwoma górnymi siekaczami. Diastema pojawia się u wielu dzieci po wypadnięciu zębów mlecznych, ale u większości z nich zamyka się po pojawieniu się zębów stałych.

Diastemy mogą być też spowodowane różnicami w wielkości zębów, brakiem zębów lub przerośniętym wędzidełkiem wargowym (czyli fragmentem tkanki znajdującej się między wewnętrzną stroną wargi), a dziąsłem w miejscu położenia górnych siekaczy. Do przyczyn drugorzędnych należy brak wyrównania, taki jak nagryz lub wystające zęby.1

Jakie są metody leczenia?
Po określeniu przez stomatologia przyczyny diastemy można rozważyć różne plany leczenia.

Dostępne są następujące opcje:

  • Zachowanie diastemy.
  • Leczenie ortodontyczne polegające na przesunięciu zębów i zamknięciu diastemy.
  • Zastosowanie porcelanowych licówek – bardzo cienkich porcelanowych płytek przymocowanych do zewnętrznych powierzchni zębów.
  • Korona i mostek lub zastąpienie zębów implantami (tylko u dorosłych).

Jeśli masz przerośnięte wędzidełko wargowe, możesz otrzymać skierowanie do periodontologa na konsultację i zabieg chirurgiczny zwany podcięciem wędzidełka (frenektomią). Zabieg ten polega na przecięciu i ponownym pozycjonowaniu wędzidełka w celu uzyskania jego większej elastyczności. Jeśli frenektomię przeprowadza się u dziecka, szczelina może zamknąć się sama. W przypadku dorosłych lub nastolatków konieczne może być założenie aparatu ortodontycznego. W celu określenia odpowiedniej metody leczenia niezbędna jest konsultacja ze stomatologiem.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive

1 Frazier-Bowers, S., Maxbauer, E. Orthodontics. Dental Hygiene Concepts, Cases, and Competencies. Mosby, 2008, 699-706.