Czy w gabinet jest dostęp do Internetu?

Tak, jest dostępna sieć wi-fi.

Czy przed wizytą można jeść i pić?

Tak. Tylko jeżeli zaplanowane jest wykonanie zabiegu w sedacji wziewnej podtlenkiem azotu należy powstrzymać się przed jedzeniem i piciem 2-3 godziny przed zabiegiem.

Czy po zabiegach można jeść i pić?

Jest to uzależnione od rodzaju wykonywanego zabiegu. Należy przestrzegać zaleceń lekarza.

Jakim zabiegom można poddać się w gabinecie?

Gabinet oferuje szeroki zakres usług, m.in.:

– leczenie próchnicy

– leczenie kanałowe

– usuwanie zębów

– wykonywanie protez ruchomych (akrylowe, szkieletowe, akronowe, acetalowe)

– wykonywanie stałych uzupełnień protetycznych (korony, mosty)

– zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej

– lakowanie zębów u dzieci, lakierowanie

– czyszczenie zębów – usuwanie kamienia nazębnego (skaling) i piaskowanie

– wybielanie zębów

– leczenie ortodontyczne

Czy w gabinecie można zrobić rentgen?

Tak, jeśli jest to wymagane podczas leczenia można na miejscu wykonać punktowe zdjęcie rtg.

Czy będąc w ciąży można korzystać z zabiegów dentystycznych?

Tak, można, a nawet jest to czasami niezbędne. Jednakże lepiej nie odkładać leczenia i jeżeli planuje się ciążę należy wyleczyć zęby wcześniej. Powinno się unikać, jeśli to możliwe, zabiegów chirurgicznych. Najbezpieczniejszym czasem na ewentualne wykonywanie takich zabiegów jest II trymestr ciąży. Przyszła mama powinna zadbać również o zdrowie dziąseł, ponieważ ze względu na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne już niewielka ilość kamienia nazębnego może powodować obrzęk i krwawienie dziąseł.

Czy gabinet oferuje znieczulenie i narkozę?

Do zabiegu na życzenie pacjenta podawane jest znieczulenie miejscowe. Nie są wykonywane zabiegi w narkozie. Wykonuje się również leczenie w sedacji wziewnej podtlenkiem azotu (tzw. gaz rozweselający), który znosi lęk i powoduje ogólne rozluźnienie. Metoda ta pozwala na uwolnienie się od strachu przed wizytą u dentysty i gwarantuje bezbolesne leczenie. Można ją stosować u dzieci i dorosłych pacjentów.

Czy przed podjęciem leczenia można poznać jego koszty?

Tak, cennik jest dostępny w gabinecie oraz na stronie internetowej. Również pacjent jest informowany o przewidywanych kosztach leczenia podczas wizyty.

Czy gabinet leczy również dzieci?

Tak, na małych pacjentów czeka specjalnie przygotowany kącik w poczekalni. Dla dzielnych pacjentów mamy wyjątkowe nagrody. Istnieje możliwość zastosowania znieczulenia do zabiegu. Leczenie próchnicy w zębach mlecznych można wykonać zakładając kolorowe wypełnienie, co dodatkowo uatrakcyjnia przeprowadzany zabieg.

Jakie formy płatności oferuje gabinet?

Płatność gotówką.

Czy gabinet posiada własny parking dla pacjentów?

Przed gabinetem jest prywatny parking.

Jak często powinno się odwiedzić dentystę?

Każdy pacjent powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne co sześć miesięcy. Raz w roku zalecane jest usuwanie kamienia nazębnego lub częściej, jeśli istnieje taka konieczność. Regularne wizyty kontrolne zapewnią pacjentom zachowanie zdrowych zębów i dziąseł na długi czas.

W jakim wieku dzieci powinny zgłosić się do dentysty?

Ogólnie zaleca się, żeby dziecko pojawiło się u dentysty w ciągu jednego do sześciu miesięcy po pojawieniu się pierwszego zęba u dziecka. Wskazane jest, aby pierwsza wizyta odbyła się jak najszybciej tak, aby dziecko przyzwyczaiło się do przedmiotów i dźwięków w gabinecie stomatologicznym. Konieczne jest, aby rodzice od początku edukowali dziecko w zakresie higieny jamy ustnej tak, aby u dziecka rozwinęły się dobre nawyki, np. regularne szczotkowanie zębów. W praktyce najpóźniej w wieku 3 lat dziecko powinno odbyć tzw. wizytę adaptacyją, na której zapozna się z lekarzem i gabinetem stomatologicznym.

Czy wybielanie zębów powoduje szkody?

Wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym, jeśli wykonywane jest pod opieką lekarza dentysty. Zęby muszą być wyleczone. Lekarz dobiera odpowiednią metodę wybielania – na miejscu w gabinecie lub wybielanie domowe i dobiera odpowiedni preparat. Obie metody są szczegółowe wyjaśnione. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń, o których pacjent jest informowany w trakcie wizyty.

Czy wizyta u dentysty boli?

Współczesna stomatologia rozwinęła metody w zakresie uśmierzania bólu. Wizyta może przebiegać całkowicie bezboleśnie dzięki zastosowaniu sedacji wziewnej podtlenkiem azotu lub/oraz podaniu znieczulenia miejscowego.

Dlaczego konieczne jest leczenie ortodontyczne?

Zwykle decydujemy się na aparat ze względów estetycznych, a powinno się go zakładać głównie ze względów zdrowotnych. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę (łatwiej je czyścić) i na choroby dziąseł i przyzębia (stany zapalne, nadmierne osadzanie się kamienia nazębnego, obrzęk, krwawienie lub ropnie dziąseł), dlatego mogą nam dłużej służyć. Jeśli zęby są niewłaściwie ustawione, to podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę zgryzu i może doprowadzić do pęknięć szkliwa, a nawet złamania zęba. Dlatego niekiedy dochodzi również do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Przy niewłaściwym zgryzie zęby nie mogą pełnić swojej podstawowej funkcji – rozdrabniania pokarmu. Połykamy niedokładnie pogryzione kęsy, a to zaburza pracę przewodu pokarmowego.

Kto może być leczony za pomocą aparatu ortodontycznego?

Leczenia ortodontycznego można dokonywać w każdym wieku. Leczenie jest najbardziej skuteczne, gdy prowadzane jest u dzieci, których zęby i kości aktywnie rosną. Za pomocą współczesnej wiedzy i przy zastosowaniu nowoczesnych aparatów również u dorosłych możliwe jest uzyskanie dobrych efektów leczenia.

Co będzie się działo na pierwszej ortodontycznej wizycie?

Pierwsza wizyta trwa około 30 minut. Aparat ortodontyczny nie zostanie założony na tej wizycie. Będziemy oceniać problemy zdrowotne w zakresie leczenia ortodontycznego oraz omówimy plan leczenia ortodontycznego. Weźmiemy pod uwagę Twoje problemy stomatologiczne i higienę jamy ustnej. Dla tych, którzy są gotowi do natychmiastowego leczenia umówimy na wizytę w celu wykonania modeli diagnostycznych, fotografii i ewentualnie wykonamy zdjęcia rentgenowskie.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Istnieją dwa rodzaje aparatów ortodontycznych, stałe i ruchome. Różne kombinacje tych aparatów mogą być stosowane do leczenia poszczególnych przypadków. Zdejmowane aparaty służą do prostego leczenia wywierając delikatny nacisk. Takie leczenie jest możliwe głównie u dzieci. Stałe aparaty dają bardziej precyzyjne prowadzenie leczenia.

Czy aparat ortodontyczny jest niewygodny?

Prawdopodobnie na początku tak, ale nie wolno się zniechęcać. Kilka godzin po zamontowaniu aparatu zęby mogą czuć się nieswojo. Mogą wystąpić podrażnienia i otarcia śluzówki. Dyskomfort może trwać od trzech do czterech dni. W razie bólu należy stosować leki przeciwbólowe jak paracetamol co nie znaczy, ze ból się pojawi, jest to sprawa indywidualna.

Jak długo trwa leczenie przy zastosowaniu aparatu stałego?

To zależy od wieku i problemu zgryzowego. Na ogół aktywne leczenie trwa 1,5 do 2 lat. Zawsze należy pamiętać, że jest to wysiłek, sukces i szybkość leczenia zależy od partnerstwa między pacjentem, a ortodontą.

Jak często będę musiał odwiedzić ortodontę?

Generalnie twój aparat będzie wymagał korekty co cztery do sześciu tygodni.

Czy muszę nosić aparat stabilizujący (reteiner) po zakończeniu leczenia?

Tak, po zakończeniu aktywnej fazy leczenia ortodontycznego, element stabilizujący musi być zapewniony. Reteiner może być wyjmowany lub przyklejony do zębów na stałe. Trzeba stosować się ściśle do zaleceń lekarza, aby zapewnić długotrwały efekt lecenia oraz w celu zapobieżenia nawrotom wady.

Jak mogę zabezpieczyć aparat aby nie ranił policzków?

Za pomocą specjalnego wosku nakładanego na drażniące elementy aparatu. Powoduje to zmniejszenie podrażnienia spowodowanego tarciem wewnętrznej strony policzka.